Miért fontos a demencia prevenció?

A demencia nem csak az idősek problémája – hanem mindannyiunké! Képzeld el, hogy egy nap nem emlékszel a szeretteid nevére. Nem tudod, hogyan kell bekapcsolni a kávéfőzőt, amit évek óta használsz. A demencia nem csak úgy megtörténik egyik napról a másikra, hanem évtizedek alatt alakul ki. Viszont: van rá mód, hogy megelőzzük!

A World Health Organization (WHO) és az Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) a demenciát 2021-től kiemelt fontosságú egészségügyi problémaként kezeli.
A World Health Organization (WHO) és az Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) a demenciát 2021-től kiemelt fontosságú egészségügyi problémaként kezeli.

A demencia prevenció nem luxus, hanem egy olyan életmód, amire mindenkinek szüksége van. Egy lehetőség arra, hogy hosszú távon is önmagunk maradjunk.

Gyakori tévhitek a demenciáról

A demenciával kapcsolatban sok a félreértés, ami megakadályozza azt, hogy időben cselekedjünk.

Nézzünk néhányat:

  • Csak az időseket érinti – Valójában a demencia kockázati tényezői már fiatal korban elkezdik befolyásolni az agy egészségét.
  • Genetikailag meghatározott, úgysem lehet tenni ellene – Bár az örökölt gének szerepet játszhatnak, az életmódbeli tényezők akár 40%-kal csökkenthetik a kialakulás kockázatát.
  • Ha elfelejtünk dolgokat, az már a demencia kezdete. – A normális feledékenység és a kóros memóriazavar között nagy különbség van.

A demencia globális probléma – és tennünk kell ellenne. MOST! A demencia korunk egyik legnagyobb közegészségügyi kihívása, a WHO szerint is. A számok riasztóak:

  • Jelenleg több mint 55 millió ember él demenciával világszerte.
  • A következő 25 évben megháromszorozódhat a demenciával élők száma.
  • Egy demens beteg ápolásában átlagosan három ember vesz részt, így a hatása sokkal szélesebb körű.
  • Magyarországon 2024-ben körülbelül 250-300.000 diagnosztizált demens beteg volt (diagnosztizált – tehát a valós számok ennél sokkal magasabbak lehetnek). Ha figyelembe vesszük, hogy ezeknek a demens betegeknek az ápolásában átlag 3 fő vesz részt, akkor ez azt jelenti, hogy 2024-ben a magyar lakosság 10%-a volt érintett és ez a szám 25 év múlva triplázódni fog.

A demencia nem csupán egyéni probléma, hanem társadalmi és gazdasági kérdés is. Az egészségügyi ellátórendszerek túlterheltek, a családtagok pedig hatalmas érzelmi és fizikai terhet cipelnek.

Mit tehetünk a demencia kialakulásának megelőzéséért?

A demencia prevenció nem egyetlen csodaszer, hanem egy sor apró, de hatékony lépés.

Íme néhány bizonyított módszer, a demencia kialakulásának megelőzésére:

  • Mozgás – Napi 30 perc séta már jelentősen csökkentheti a demencia kockázatát.
  • Táplálkozás – A mediterrán vagy MIND-diéta védi az agysejteket.
  • Mentális aktivitás – Az új készségek elsajátítása, például egy új nyelv tanulása, segít megelőzni a kognitív hanyatlást.
  • Közösségi kapcsolatok – A társasági élet aktív fenntartása véd a memóriazavarok ellen.
  • Alvás és stresszkezelés – Az alvás alatti agyi "takarítás" segít eltávolítani azokat káros fehérjéket, amelyek hozzájárulnak az Alzheimer-kór kialakulásához.

Fontos megjegyezni, hogy a demencia prevenció egy teljeskörű életmódváltás, ami csak akkor hatékony, ha az új szokásokat ténylegesen beépítjük az életünkbe. Ez viszont nem megy egyik pillanatról a másikra. 

Ráadásul, ha olyan dolgokat akarunk magunkra erőltetni, melyek jelenleg még nem komfortosak számunkra, azzal csak rontunk a helyzeten.

Ebben az esetben ugyanis stresszesek leszünk (ami további problémákhoz vezet) és nem fogjuk tudni hosszú távon megtartani az új életmódot. Ezért mindenképpen személyre szabott tervet kell kidolgozni, ami segít a legmegfelelőbb prevenció kialakításában és az új szokások fenntartásában.

Demencia prevenciós coaching – személyre szabott megoldás

A helyes életmód megtervezése nem könnyű feladat, főleg, ha egyedül kezdünk hozzá. Egy demencia prevenciós coaching program viszont segíthet abban, hogy lépésről lépésre, a saját tempónkban alakítsunk ki egy olyan életmódot, amely hosszú távon támogatja a testi, lelki és mentális egészségünket.

Ne várj addig, amíg késő! Kezdd el ma a prevenciót, és őrizd meg emlékeidet egy életen át! Ha szeretnéd tudni, hogyan illesztheted be a demencia megelőzését a mindennapjaidba, vedd fel velem a kapcsolatot!